קלינאות תקשורת

קלינאות תקשורת

היחידה לטיפול בהפרעות בתקשורת פועלת כדי לשפר את יכולתם של מטופלים  להתבטא באמצעות שפה ודיבור ולתקשר עם סביבתם. בנוסף מתמחה היחידה בטיפול בקשיי בליעה. הטיפול מותאם לכל מטופל באופן אישי, על סמך מצבו וצרכיו. ניתן לקבל טיפול בשפות  עברית, רוסית, אנגלית, ספרדית ופורטוגזית. מטופלים דוברי שפות אחרות יכולים להיעזר במתורגמן.

אביה גביעוןמנהלת היחידה לטיפול בהפרעות בתקשורת:
ד"ר אביה גביעון
קלינאית תקשורת
היחידה לטיפול בהפרעות בתקשורת :
טלפון מוקד קול רעות03-508-1000  
 מייל - call@reuth.org.il
מיקום: קומה 6.
ימי פעילות: א'-ה'

במי אנחנו מטפלים?

היחידה מאבחנת ומטפלת באנשים הסובלים ממגוון הפרעות בתקשורת, שעשויות לנבוע מגורמים שונים, כמו אירוע מוחי, חבלה מוחית כתוצאה מתאונה, גידולים מוחיים, מחלות ניווניות, בעיות במערכת העיכול, כימותרפיה ומחלות הפוגעות בתפקוד הריאות.

 • הפרעה בשפה (אפזיה)
  נזק מוחי, לרוב בחלקו השמאלי של המוח, יכול להתבטא בהפרעות בדיבור, בהבנה, בקריאה ו/או בכתיבה, בדרגות חומרה שונות. לאפזיה צורות מגוונות, כגון: חוסר במילים, החלפה בין מילים ו/או צלילים במילה, אמירת מילים שאינן קיימות בשפה, ואף השמעת קולות ללא יכולת דיבור של ממש, וכן קושי בהבנת מילים מדוברות וקשיים בביטוי בכתב ובהבנת הנקרא.

  מרכז אתג"ר לטיפול באפזיה: מדובר במרכז המיועד לאנשים הסובלים מאפזיה אשר סיימו את השלב האקוטי של השיקום. המרכז מספק טיפול תקשורתי, קבוצתי ופרטני, מעניק ידע וכלים לשיפור מיומנויות תקשורתיות תוך שימוש במגוון היכולות העומדות לרשות האדם עם האפזיה וסביבתו. מטרת המרכז להוות מסגרת תקשורתית, חברתית המספקת תמיכה לאנשים הסובלים מאפזיה ולמשפחותיהם.
  למידע נוסף וליצירת קשר: Maya.faran@reuth.org.il

 • הפרעה בדיבור (דיסארטריה)
  פגיעה באזורים במוח השולטים בשרירי הפנים, בלשון, בחיך ובאיברים אחרים הדרושים לדיבור עלולה לגרום לקשיים שונים בדיבור: דיבור כבד ומאומץ, שיבושים בהיגוי, דיבור בלתי מובן וקול צרוד.
 • פגיעה באיכות הקול
  פגיעה מוחית ומחלות הפוגעות בתפקוד הריאות עלולות לגרום לפגיעות שונות  באיכות הקולית: שיתוק במיתרי קול, היצרות קנה נשימה, קושי נשימתי בהפקת קול ועוד. הקול עלול להישמע צרוד, חלש, נשיפתי וכד', ובמקרים מסוימים מאבד המטופל לחלוטין את יכולתו להפיק קול.
 • קשיים בבליעה (דיספגיה)
  נזק מוחי עלול לפגוע במנגנון הבליעה, המצריך פעילות מתואמת ומורכבת של  מערכות שרירים שונות – שרירי הלשון, הפה, הלוע, קנה הנשימה והוושט. הפגיעה במנגנון הבליעה עלולה להקשות על בליעת מרקמי מזון שונים, ממוצקים עד נוזלים – דרך הפה אל הלוע, ומשם אל הוושט ועד לקיבה. הבעיה עלולה לפגוע בתזונתו של המטופל, ולעתים אף לסכן את חייו, כשמזון חודר לקנה הנשימה ולריאות. במקרים מסוימים נזקק המטופל להזנה מלאכותית (לדוגמא, זונדה).

תהליך האבחון

שפה ודיבור: תהליך האבחון של סוג הקושי ממנו סובל המטופל נעשה באמצעות מערכת אבחונים  הרגישה להפרעות השונות. אבחוני השפה כוללים אבחונים סטנדרטים הקיימים בשוק, כמו גם אבחונים ייחודיים שפותחו ע"י המחלקה בשיתוף עם חוקרים מאוניברסיטת תל אביב. הכלים האבחוניים משמשים לאבחון התפקוד בארבעת ערוצי השפה, ומתייחסים למגוון רכיבי השפה: פונולוגיה, סמנטיקה, תחביר, זיכרון מילולי, קריאה, כתיבה ועוד.

בליעה: אנו ברעות משתמשים בשתי שיטות אבחון עיקריות:

1. Bedside evaluation - אבחון ליד מיטת החולה, המבוצע על ידי קלינאית תקשורת, ואינו דורש מכשור מיוחד. אבחון זה מאפשר לנו לקבוע אם המטופל סובל מהפרעת בליעה, מה טיבה, מהו השלב שנפגע בתהליך הבליעה, והאם הקושי נוגע לכל מרקמי המזון או רק לחלקם.

2.  FEES (Fiber Endoscopic Evaluation of Swallowing) – אבחון באמצעות אנדוסקופ עם סיב אופטי המחובר למסך מחשב. הסיב מוחדר דרך האף לתוך הלוע ומאפשר לנו לצפות בלוע ובגרון של המטופל. במצב זה נבדקת הבליעה של מרקמי המזון השונים, וניתן לראות באופן ישיר את יכולת הבליעה, האם קיימת הפרעה ומה טיבה. הבדיקה אף מסייעת לנו לבחון את יעילותם של אמצעי טיפול שונים בזמן אמיתי, ולקבוע מהו הטיפול המתאים

הטיפולים 

 • טיפול בהפרעות בשפה
  הטיפול מתמקד בשני רבדים: תרגילים לשיפור התפקוד ולהקניית אסטרטגיות העוקפות את הקושי השפתי; ואמצעים לשיפור התקשורת גם ללא שימוש בשפה מילולית - כמו תנועות ידיים והצבעה על חפצים.
 • טיפול בהפרעות דיבור וקול
  הטיפול כולל תרגילים לחיזוק השרירים ולשיפור התחושה, ההגייה ואיכות הקול. במידת הצורך מעודדים את המטופל לכתוב את המסרים או מספקים לו אמצעי מותאם לתקשורת תומכת וחליפית, כמו לוח אותיות.
  במקרים מתאימים ניתן טיפול בשיטת LSVT, שיטה ייחודית לטיפול בהפרעות דיבור המאפיינות חולים במחלת פרקינסון. צוות הקלינאים הוסמך לעבוד בשיטה זו, שהוכחה כיעילה מאוד בטיפול בחולי פרקינסון, וגם במטופלים עם  הפרעות קול על רקע נוירולוגי אחר.
 • טיפול בהפרעות בליעה
  הטיפול כולל תרגול לחיזוק ושיפור מנגנון הבליעה, לצד התאמת טכניקות בליעה שמאפשרות בליעה בטוחה. בנוסף מותאמים לכל מטופל מרקמי מזון שהוא מסוגל לבלוע ללא סיכון.

מרפאות

 • מרפאת בליעה:  מיועדת לאנשים עם קשיים בבליעה. הצוות מבצע אבחוני בליעה מסוג bed-side evaluation ובדיקות FEES. על פי התוצאות אנו ממליצים על סוג ההזנה והמרקמים המותרים למטופל, ומפנים אותו לטיפול במרפאה. במידת הצורך ניתן גם לקבל ייעוץ תזונתי מיחידת הדיאטה של המרכז הרפואי.
 • מרפאה לטיפול קול באמצעות שיטת LSVT(Lee Silverman Voice Treatment). שיטת ה LSVT, שפותחה בארצות הברית, הוכחה כיעילה ביותר לטיפול בהפרעות דיבור בהלוות למחלת הפרקינסון ובאפיוני דיבור דומים (פרקינסוניזם). מדובר בטיפול אינטנסיבי הכולל 16 מפגשים של שעה אחת כל אחד, המתקיימים במהלך ארבעה שבועות רצופים. השיפור בדיבור נמדד בעזרת מדדים כמותיים ואובייקטיבים. לצוות קלינאי התקשורת שלנו יש הסמכה לטיפול בשיטה זו.
 • מרפאת דיסלקסיה ודיסגרפיה. המרפאה מיועדת לילדים ולבוגרים עם הפרעת דיסלקסיה ו\או דיסגרפיה התפתחותית או נרכשת. הצוות במרפאה מבצע אבחון מקיף של קשיי הקריאה והכתיבה. במידת הצורך ניתן לקבל טיפול מצוות קלינאי התקשורת במרכז רפואי שיקומי רעות. 

פעילות מחקרית ואקדמית

 • הכשרת סטודנטים: היחידה מוכרת כמרכז הכשרה לסטודנטים ממוסדות שונים להשכלה גבוהה.  סטודנטים הלומדים לתואר ראשון בהפרעות בתקשורת מגיעים ליחידה לצורך הכשרה מעשית בשנה השלישית ללימודיהם. בנוסף מקיימת היחידה באופן שוטף סיורים לסטודנטים בשלבים מוקדמים יותר של הלימודים, כדי שיוכלו לצפות בעבודתם של קלינאי תקשורת עם מטופלים ועם אנשי צוות נוספים.
 • פיתוח כלי אבחון: הצוות פיתח כלי אבחון ספציפיים בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב:
  1.     סוללת 'תלתן' לאבחון קריאה וכתיבה,  פרידמן, נ., & גביעון, א. 'תלתן': סוללה להערכת דיסלקסיה, אוניברסיטת תל אביב (2003).2.     אבחון לזיכרון קצר טווח מילולי, פרידמן, נ., & גביעון, א. "פריגבי": סוללה להערכת זיכרון עבודה מילולי, אוניברסיטת תל אביב (2002).
 • מחקרים ופרסומים אקדמיים: היחידה מקיימת קיימת פעילות מחקרית ענפה, ועורכת מחקרים בשיתוף עם חוקרים מאוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בר אילן והמרכז האקדמי אונו.
  מחקרים פעילים:
  -        אפזיה: שליפה לקסיקאלית, התערבויות טיפוליות, זיכרון עבודה מילולי והקשר בינו לבין הבנת שפה, הפרעות תחביר באפזיה אגרמטית ועוד (שיתופי פעולה עם אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה והקריה האקדמית אונו)
  -        אפזיה: טיפול באמצעות גריה חשמלית בטכניקת tDCS (שיתוף פעולה עם אוניברסיטת בר אילן והקריה האקדמית אונו)
  -        דיסלקסיות ודיסגרפיות נרכשות והתפתחותיות (שיתוף פעולה עם אוניברסיטת תל אביב והקריה האקדמית אונו)

הצוות

 • ד"ר אביה גביעון, קלינאית תקשורת – מנהלת היחידה. קלינאית תקשורת עם ניסיון רב בתחום השיקום וכן בתחום דיסלקסיות ודיסגרפיות נרכשות והתפתחותיות. מוסמכת לטיפול בשיטת LSVT.  מרצה בכירה בקריה האקדמית אונו ומרצה באוניברסיטת תל אביב
 • נורית בורר-עלפי, קלינאית תקשורת, בעלת ניסיון רב בתחום שיקום מבוגרים
 • מאיה פארן, קלינאית תקשורת עם ניסיון רב בתחום שיקום מבוגרים. מוסמכת לטיפול בשיטת LSVT
 • רעות שטרק, קלינאית תקשורת, עם ניסיון בתחום שיקום מבוגרים, מוסמכת לטיפול בשיטת LSVT
 • תמי צדיקי, קלינאית תקשורת
 • ג'קלין קטרן, קלינאית תקשורת. מתמחה בשיקום הפרעות מוטוריות בדיבור ובטיפולי פציאליס
 • ד"ר אביגיל ארד, רופאת א.א.ג. מתמחה בנוסף בביצוע בדיקות בליעה מסוג FEES