חטיבה לשיקום כללי - נוירולוגי ואורתופדי

חטיבה לשיקום כללי - נוירולוגי ואורתופדי

חטיבת השיקום היא לב לבו של מרכז רפואי שיקומי רעות. היא מעניקה טיפולי שיקום ברמה הגבוהה ביותר למשתקמים ממחלות ומאירועים טראומטיים מכל סוג, משיבה למטופליה יכולות שאבדו, מסייעת להם להשיג איכות חיים מיטבית על אף המגבלות, ומאפשרת להם להמשיך בחייהם בצורה הטובה ביותר.
 
 
 
 
 
 
פרופ אבי עורימנהל החטיבה לשיקום,
ומנהל המרפאה לשיקום וטיפול מיני:
פרופ' רפי חרותי
מומחה ברפואה פיזיקאלית ושיקום
 
 
 
 
 
 
 

 

מחלקה לשיקום כללי יב':

רופאים מומחים במחלקה:
ד"ר דיאנה גולדין
עוזרת רופאים: אורלי מטסון
אח אחראי: נג'יב חדד

מחלקה לשיקום כללי ה':

רופאים מומחים במחלקה:
ד"ר יבגני גרשוביץ
ד"ר טטיאנה סמורודין
ד"ר שרה ארונוביץ
רופא מתמחה: ד"ר אנדריי שקיל
אחות אחראית: יהודית אור- וקנין
 
מחלקה י"ב
טלפון - 036383690
מיקום - קומה 3 בנין חדש
שעות ביקור:
10:00-13:00,
16:30-19:00מחלקה ה'
טלפון
- 03-6383635
מיקום - קומה 4 בנין חדש
שעות ביקור:
10:00-13:00,
16:30-19:00

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

חטיבת השיקום - במי אנחנו מטפלים?

מטופלי חטיבת השיקום הם אנשים בני כל הגילים ומכל רחבי הארץ, הסובלים ממגוון רחב של פגיעות בדרגות חומרה שונות. חטיבת מחלקת שיקום מציעה להם סוגי שיקום שונים על פי מצבם, צורכיהם ויכולותיהם:

  • שיקום נוירולוגי - בעקבות אירוע מוחי, פגיעה בחוט השדרה, חבלת ראש, טרשת נפוצה, מחלה ניוונית, פגיעה עצביות היקפית ועוד. הפגיעה הנוירולוגית יכולה לבוא לידי ביטוי בקשיי תנועה, קושי בדיבור, פגיעה קוגניטיבית, פגיעה בזיכרון, פגיעה ביכולת החברתית וקשיים אחרים. הטיפול השיקומי נועד להשיב למטופל את תפקודיו הגופניים והקוגניטיביים, ולהביאו למצב אופטימלי עם הפגיעה.
  • שיקום אורתופדי - לאחר קטיעות גפיים, שברים, דלקות וניתוחים במפרקים, החלפת מפרקים, תאונות דרכים, פגיעות רב מערכתיות ועוד. הפגיעה האורתופדית כרוכה בנזק לעצמות השלד, לשרירים, לגידים, לרצועות ו/או למפרקים, אשר גורם לקשיים בתנועה. הטיפול השיקומי נועד להשיב למטופל את כושר התנועה, התפקוד והניידות, באופן מלא או חלקי.

חטיבת השיקום הכללי - הטיפולים

השיקום הוא מטיבו תחום רב-מקצועי, ורק טיפול רב-תחומי יכול להבטיח למשתקם את התוצאות הטובות ביותר. התהליך השיקומי מותאם באופן אישי לצרכיו וליכולותיו של המטופל, וכולל מגוון רחב של טיפולים על פי הצורך: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, טיפול בהפרעות בתקשורת, תמיכה פסיכולוגית, תזונה, שיקום מיני ועוד, לצד טיפול רפואי וסיעודי שוטף.

שיקום נוירולוגי כולל, על פי הצורך, הדרכה בפעילויות יומיומיות, טיפול בהפרעות בתקשורת, פיזיותרפיה לשיפור פעילות השרירים וריפוי בעיסוק לשיפור ליקויים קוגניטיביים ומוטוריקה עדינה. השיקום האורתופדי מתמקד בפיזיותרפיה לשיפור היכולות המוטוריות; בנוסף לכל אלה נהנים המשתקמים ברעות מטיפולי איכות חיים, כמו תעסוקה טיפולית, גינון טיפולי, אומנות, מחשבים ועוד.

פעילות מחקרים ואקדמית

מחלקת השיקום של מרכז רפואי רעות מסונפת לפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, ומוכרת על ידי ההסתדרות הרפואית בישראל לצורך התמחות רופאים ברפואה שיקומית. היא משמשת כמרכז להכשרה מעשית במקצועות הבריאות עבור סטודנטים מאוניברסיטאות שונות, וכמוקד לפעילות מחקרית ערה במגוון מקצועות הבריאות. במקום נערכים כנסים וימי עיון מקצועיים, ומומחי החטיבה מרצים גם במוסדות אקדמיים ובבתי חולים אחרים.