מכון אגם, לטיפול ושיקום הפרעות אכילה

מכון אגם, לטיפול ושיקום הפרעות אכילה

מכון אגם מתמחה בטיפול ובשיקום נוער ומבוגרים הסובלים מאנורקסיה, בולימיה, הפרעת אכילה כפייתית והשמנת יתר. זוהי יחידה ייעודית המאגדת תחתיה את מיטב אנשי המקצוע מתחום הרפואה, הפסיכולוגיה, התזונה, הנחיית הקבוצות והדרכת משפחות והורים. המסר של אגם 'הדרך להחלמה מהפרעות אכילה' מתמקד בשיקום ובחזרה לתפקוד תקין ובריא.
הפרעת אכילה ניתנת לטיפול ולשיקום מלא. אגם פועל בשיתוף פעולה מקצועי עם מרכזים שונים לטיפול בהפרעות אכילה, כמו תל השומר וקופת חולים כללית, ועובד בסטנדרטים גבוהים של איכות בטיפול הרפואי. בנוסף לצוות הרפואי, הפסיכולוגי והתזונתי פועלת באגם יחידה לפיתוח הדרכה ומחקר שמטרתה שיפור מתמיד באיכות הטיפול ופיתוח מחקר הבוחן לעומק את יעילותם של הטיפולים. אגם עם הפנים לקהילה פועל בתחומי מניעה וטיפול של הפרעות אכילה תוך שיתוף פעולה עם גופים שונים בקהילה כמו ויצ"ו וסלעית. אגם מקיים שיתוף פעולה מקצועי וכלכלי הדוק עם משרד הבריאות והוא מהווה את היחידה הגדולה ביותר לטיפול יום בהפרעות אכילה באזור מרכז הארץ.

מרכז רפואי רעות, שמח להודיע כי נחתמו הסכמים עם כלל קופות החולים בישראל, בנושא הבטחת רצף הטיפול במטופלים הסובלים מהפרעות אכילה, והפניית מבוטחים בגילאי נוער ובוגרים, לצורך אבחון וטיפול בהפרעות אכילה. על מנת להגיע לאבחון, עליך לפנות לרופא המשפחה ולהגיע עם הפניה ממנו.
 
יהודה ניניומנהל מכון אגם:
מר. אמיר צנדקוביץ

נוירופסיכולוג שיקומי. מומחה בפגיעות ראש, פגיעות אורטופדיות, הפרעות כאב והפרעות אכילה. בעל תואר מוסמך בנוירופסיכולוגיה שיקומית מהמכללה האקדמית ת"א יפו. מטפל פרטני ומנחה קבוצות.
מכון אגם, לטיפול ושיקום הפרעות אכילה
מנהלת אדמינסטרטיבית מכון אגם:
גב' מלי קנופף
 
קביעת תורים בתאום מראש בטלפון: 
1800-32-32-30
בטופס מקוון- לחצו כאן
מכון אגם
טלפון - 03-6447420
מיקום - בניין 4, קומת כניסה
ימי פעילות: ימים א-ה
 
מזכירות המרכז הרפואי:
טלפון- 03-6383666
פקס- 03-6383649
מיקום- קומת כניסה בניין חדש


כיצד אנחנו מבינים הפרעות אכילה

הפרעות אכילה הן עניין גופני- נפשי מורכב ומאופיינות בהתעסקות טורדנית עם משקל ורזון. הפרעות אכילה מצויות יותר בקרב נשים בשל הייחוס הרב לערך הנרקיסיסטי של נשים לרזון ויופי. מטופלות עם הפרעות אכילה מביאות איתן את גופן, סבלן, ואת הסיפור המוקדם של חייהם, כאילו הוא רשום על גופן. באופן זה, מצוקות הנפש מוצאות ביטוי דרך הגוף בהיעדר הפנמה של מערכות הרגעה.

הפרעות אכילה הן שפה של הגוף המבטאת צרכים בקביעת גבול, צרכים נרקיסיסטים של יופי ורזון וצורך במיוחדות.

הפרעות אכילה מייצגות קשיים רגשיים הקשורים בגדילה, במשימות ההתבגרות, בלקיחת אחראיות, בהתפתחות מינית ובקשיים בגיבוש זהות מינית נשית.

החוויה של הסובלת מהפרעת אכילה עשויה להתפצל לתחושה של נשיות פגומה וקושי להתחבר לגופה, מחד, ולמשאלה להיבחר כאישה ראויה ואהובה, מאידך. בכך נעשה פיצול בין השכל לגופני.

הפרעות אכילה הינן ביטוי התנהגותי לחוסר היכולת לבטא במילים מחשבות ותחושות, הן ביטוי לקושי להכיל ולווסת דחפים או להתמודד עם אי שקט וחרדה. לעיתים הפרעות אכילה עשויות להעיד על סודות מסוימים, כגון אונס, אלימות, ניצול מיני במשפחה, אלימות פיזית ונפשית. הרעב הרגשי והגועל העצמי אז עשויים להיות מושלכים לעבר עיסוק יתר במזון ובמשקל.
 

במי אנחנו מטפלים?

מכון אגם מאבחן ומטפל בנוער ומבוגרים הסובלים ממגוון הפרעות אכילה, שעשויות לנבוע מגורמים שונים, כמו אנורקסיה, בולימיה, הפרעת אכילה כפייתית, הפרעת אכילה לא ספציפית והשמנת יתר.
 

גברים והפרעות אכילה

הפרעת אכילה אינה תופעה נשית בלבד. בדומה לנשים, גברים המתמודדים עם הפרעות אכילה חווים עיוות בדימוי הגוף שלהם. עבור חלקם, הסימפטומים מהם סובלים דומים מאוד לאלו הנחווים בקרב הנשים.
גברים לוקים באנורקסיה ובבולמיה, כאשר אחד מההסברים מצביע על החשיפה הרבה באמצעי התקשורת בה מושם דגש רב על הגוף הגברי ואיתה גם  העליה בשיעורם של בעיות אכילה.  

תהליך האבחון

תהליך האבחון של סוג ההפרעה ממנו סובל/ת המטופל/ת ודרגת חומרתה נעשה באמצעות סדרת ראיונות קליניים והעברת שאלונים.
 

הטיפולים

 • רפואה- הטיפול הפסיכיאטרי כולל אבחון וייעוץ פסיכיאטרי סדיר, במהלכו ניתן במידת הצורך , טיפול תרופתי מתאים.
 • פסיכולוגיה – צוות הפסיכולוגים של אגם מגיע עם רקע מקצועי עשיר ועם מומחיות ספציפית לטיפול בהפרעות אכילה בשיטות פסיכו- דינמיות וקוגניטיביות- התנהגותיות וטיפול באומנויות.
 • תזונה- הטיפול התזונתי ניתן ע"י צוות דיאטניות קליניות בעלות רקע מקצועי עשיר בטיפול בהפרעות אכילה. הטיפול התזונתי כולל בניית תוכנית תזונתית בריאה ומאוזנת , הקניית כלים התנהגותיים- קוגניטיביים, כדי לאפשר שליטה על התנהגויות האכילה , ומעקב אחר בדיקת הדם ומצבו/ה הבריאותי של המטופל.
 • תמיכה משפחתית- במקביל לתהליך השיקומי של המטופל יכולים גם ההורים ובני המשפחה לזכות בליווי, ייעוץ ותמיכה. המרה לעזור להורים ובני המשפחה להוות יד מכוונת ואפקטיבית בדרך להחלמה. גם הורים שילדם אינו מטופל באגם יכולים לקבל הדרכה פרטנית או קבוצתית באגם.
 • קבוצת פסיכודרמה- סדנא המקיימת בתוך מרחב טיפולי מוגן ומאפשרת התבוננות ועבודה סביב הפרעת האכילה דרך הכלי הדרמטי, המשלב שימוש במשחקי תפקידים, כתיבה וחומרים נוספים מעולם הדרמה והתאטרון.
 • קבוצת אומנות- הפרעת אכילה היא דרכם של הלוקים בה להביע מצוקה שלא נמצא לה קול אחר. טיפול באומנויות מאפשר לגעת בכאב ובקושי וזאת ממקום בטוח ובאורח מגונן ובכך להיפגש עם סיפור הקושי של המטופלים כדי לשנותו, בדרך להחלמה.
 • קבוצת טיפול בתנועה- הסובלים מהפרעות אכילה חווים תכופות את הגוף הפיסי באופן שלילי עד כדי עיוותים בתפיסת הגוף, גבולותיו והתחושות הנובעות ממנו. טיפול בתנועה בא לטפל בהפרעת האכילה ממקום שאינינו מילולי ומאפשר להעלות את המודעות לגוף , לשפר את תחושת הביטחון והאמון בגוף. התנועה הינה תקשורת באמצעותה ניתן לבטא רגשות ומחשבות ולעבד אותן בדרך להחלמה.
 • קבוצת טיפול קוגניטיבי התנהגותי -קבוצתי מהווה דרך אקטיבית ללמד מטופלים לרכוש כישורים חדשים. הקבוצה מתמקדת בקידום הבנה מעמיקה יותר של הפרעת האכילה והדפוסים ההתנהגותיים הנלווים לה. בקבוצה נלמדות טכניקות של ניהול רישום יומי ושבועי ומעברות הנחיות לתרגול לאורך השבוע.
 • קבוצת הורים : באגם פועלת תוכנית הדרכה ותמיכה להורים לילדים עם הפרעות אכילה.
  מטרות הקבוצה : הקניית ידע, הדרכה ותמיכה להורים, בהתמודדות עם הפרעת האכילה של ילדם.
  מי מתאים לקבוצה?
  - הורים לילדים עם הפרעות אכילה
  - הורים החוששים שלילדם יש הפרעת אכילה ומעוניינים בייעוץ והדרכה.
  - הורים שמתקשים להביא את בתם/ בנם לטיפול ומעוניינים בהדרכה והכוונה בנושא זה.

הצוות

 • ד"ר ראובן לביא - מנהל רפואי
  פסיכיאטר מומחה, בוגר ביה"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א.
  מומחה בפסיכיאטריה כללית ובפסיכיאטריה של הילד והמתבגר.
  בוגר ביה"ס לפסיכותרפיה באוניברסיטת ת"א.
  שימש כסגן מנהל מרפאת ילדים ונוער בביה"ח הפסיכיאטרי "נס-ציונה".
  מתמחה בטיפול משולב- פסיכותרפיה דינאמית וטיפול תרופתי.
ד"ר לביא מביא עמו גישה יוצאת דופן של הקשבה ואמפטיה למטופלות. הרקע העשיר של ד"ר לביא בטיפול בהפרעות אכילה, הן בקרב אוכלוסיית הילדים הנוער והמבוגרים, תורם רבות להצלחות הטיפול באגם. ד"ר לביא משמש כפסיכיאטר הראשי של אגם ואחראי על תהליכי הקליטה, האבחון והתאמה של הפונים לתכניות הטיפול השונות. כפסיכיאטר ד"ר לביא עובד באגם לאורך רב ימות השבוע ונותן מענה למקרים של פניות דחופות ומצבים אקוטיים של מטופלים.
 

יחידת הדרכה ומחקר
 • אמירה ברגר- מנהלת פיתוח הדרכה ומחקר
  פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה מוסמכת בפסיכותרפיה בעלת ניסיון רב שנים בטיפול בהפרעות אכילה ובהדרכת פסיכולוגים קליניים ודיאטניות קליניות העובדים בתחום הפרעות האכילה. מרצה בכירה באוניברסיטה העברית, בביה"ס לתזונה. מנחת קבוצות, לימדה והדריכה שנים רבות בביה"ס להנחיית קבוצות של אוניברסיטה תל- אביב. אמירה ברגר הוזמנה להרצות, בארץ ובעולם, בכנסים העוסקים בהפרעות אכילה.
פסיכולוגים
 • רעיה שריד - פסיכולוגית קלינית
  פסיכולוגית קלינית , מומחית בטיפול בהפרעות אכילה במבוגרים, בני נוער וילדים. בעלת ניסיון רב בטיפול בהפרעות אכילה ובפוסט-טראומה. טיפול פרטני, משפחתי, מנחת קבוצה טיפולית בהפרעות אכילה. רעיה מגיעה עם רקע עשיר של טיפול בהפרעות אכילה ומנחה קבוצה פסיכו דינאמית באגם.
 • אסנת שאול - פסיכולוגית קלינית
  פסיכולוגית קלינית מומחית, בעלת תואר מוסמך בפסיכולוגיה קלינית בהצטיינות יתרה מאוניברסיטת בר-אילן. אסנת התמחתה בהפרעות אכילה בביה"ח שניידר, בעלת ניסיון רב בעבודה עם בני נוער הסובלים מהפרעות אכילה.
 
דיאטניות קליניות  
 • אפרת צוק - מנהלת צוות תזונה
  דיאטנית קלינית מוסמכת, בעלת תואר ראשון B.Sc בוגרת האוניברסיטה העברית בירושלים, הפקולטה לחקלאות ברחובות משנת 1993.
  בעלת תואר שני מאוניברסיטת תל אביב הפקולטה לרפואה.
  מתמחה בתחוםהטיפול התזונתי בהפרעות אכילה, בהשמנה וסיבוכיה בילדים, נוער ומבוגרים.
 • אפרת גפני - דיאטנית קלינית
  דיאטנית קלינית מוסמכת, בעלת B.Sc בתזונה קלינית של המכללה האקדמית תל חי, מתמחה בתחום הטיפול התזונתי בהפרעות אכילה ובגריאטריה.
  סגנית מנהלת היחידה לתזונה ולדיאטה במרכז הרפואי רעות.
  בוגרת קורסים: תזונה ותוספי מזון – אלטמן.
  פיתוח ומוטיבציה לשינוי אצל מטופלים עם בעיות אכילה – ד"ר משה משעלי.
 • ורדית חמו – דיאטנית קלינית
  דיאטנית קלינית מוסמכת, בעלת תואר ראשון B.Sc בתזונה קלינית של המכללה האקדמית תל חי, מתמחה בתחום הטיפול התזונתי בהפרעות אכילה ובגריאטריה.
  בוגרת קורס בנושא: ארגז כלים בטיפול בהשמנה – האוניברסיטה העברית בירושלים, הפקולטה לחקלאות.
 • שרית רביניאן - דיאטנית קלינית
  דיאטנית קלינית מוסמכת. בעלת תואר ראשון B.Sc מהאוניברסיטה העברית בירושלים, הפקולטה לחקלאות ברחובות.
  מתמחה בתחום הטיפול בהפרעות אכילה ובהשמנה.
 • בת-אל רצון – דיאטנית קלינית
  דיאטנית קלינית מוסמכת, בעלת תואר ראשון B.Sc בתזונה קלינית של המכללה האקדמית תל חי, מתמחה בתחום הטיפול התזונתי בהפרעות אכילה. בוגרת קורס בנושא: ארגז כלים בטיפול בהשמנה – האוניברסיטה העברית בירושלים, הפקולטה לחקלאות
 • יעלה אשחר – דיאטנית קלינית
  דיאטנית קלינית מוסמכת, בעלת תואר ראשון B.Sc בתזונה קלינית של המכללה האקדמית תל חי ובעלת תואר שני MAN בתזונה, בריאות והתנהגות של אוניברסיטת חיפה. מתמחה בתחום הטיפול בהפרעות אכילה ובהשמנה. בוגרת קורס בריאטריה של עמותת עתיד
 מטפלים קבוצתיים
 • יהודית ארד - מנחת קבוצת אמנות
  MA מטפלת מומחית בשילוב אומנויות בהפרעות אכילה, בוגרת שלוחת אוניברסיטת לסלי, המתמחה בטיפול באומנויות בהפרעות אכילה והתמודדות עם קשיים נפשיים בגילים שונים.
  יהודית מרבה להרצות בפני אוכלוסיות שונות אודות המודלים הטיפוליים שלה –מטפלים באומנויות, סטודנטים לטיפול באומנויות במכללות, סטודנטים לתזונה בפקולטה לחקלאות ואיגוד הדיאטניות "עתיד", בבתי ספר תיכון (בפני צוות מורים והורים), ביה"ת (האיגוד הישראלי לתרפיה על ידי יצירה והבעה) ולאחרונה בכנס Art as Therapy , שנערך באוניברסיטת ת"א בביה"ס לעבודה סוציאלית. 

  לצפיה בראיון מערוץ 10, אורנה דץ מראינת את יהודית ארד על מכון אגם - לחץ כאן
 • מרב כנר - מנחת קבוצת פסיכודרמה
  מטפלת בפסיכודרמה ואומנות ומנחת קבוצות שעובדת קרוב לעשר שנים עםהפרעות אכילה והשמנת יתר. מטפלת קבוצתית ופרטנית בהורים, נשים גברים וילדים. עסקה בעבודה קבוצתית עם הורים לנערים ונערות בוגרים עם הפרעות אכילה וכן בעבודה טיפולית קבוצתית ממושכת עם נערים ונערות במצוקה ועם הוריהם ע"י קבוצות טיפול ארוכות טווח.
  בנוסף מנחה סדנאות לנשים בנושא של דימוי גוף ההעצמה נשית ואימהות .
  עבדהבשניידר עם ילדים בדיכאון ועם ניצולי שואה.
 • רן סדן – מנחה קבוצת טיפול בתנועה
  מטפל מומחה בתנועה, MA בתנועה ומוזיקה ממכללת לוינסקי, שעובד מעל ל 10 שנים בבריאות הנפש. מטפל קבוצתי ופרטני בנוער ומבוגרים.
חונכות שיקומית
 • אלה בלטינסקי- חונכת שיקומית
  מאסטרנטית בטיפול באמצעות אמנויות, אוניברסיטת חיפה. חונכת שיקומית של נערות ונשים הסובלות מהפרעות אכילה מזה כארבע שנים. אלה עסקה בחניכה וליווי שיקומיים במסגרת "בית אמצע הדרך", פרויקט שיקום של המחלקה להפרעות אכילה בתה"ש.
  כחונכת שיקומית מתמקדת אלה בליווי המטופלות בביתן ובסביבתן הטבעית, מתוך מטרה להוציא לפועל את המטרות הטיפוליות שנקבעו, כמו רכישת הרגלי אכילה, יצירת קשרים חברתיים, פיתוח שעות פנאי, ליווי בתחום התעסוקה והדיור וכיוצ"ב.

עוד פרטים על חונכות שיקומית במכון אגם- ראה כאן